Nyhedsbrev

Digitale krænkelser

“Landsdækkende hjælp til digitale ofre” er et projekt støttet af Rådet for Offerfonden i perioden fra 2017-2019. Projektet uddannede SSP-ansatte, studievejledere, ungevejledere og offerrådgivere med det mål at støtte ofre for digitale krænkelser med specielt fokus på deling af billeder og video uden samtykke.

Projektet blev etableret ved et samarbejde mellem konsulentfirmaet Koppelcom, SSP-konsulenterne (SSP-samrådet), offerrådgivere i Danmark (OID) og studievejledere ved ungdomsuddannelser, primært STX. Projektet er anbefalet af SSP-rådet i Danmark, Danske Gymnasier og Offerrådgivningen i Danmark (OID). Den afsluttende rapport om projektet kan downloades her.

Danske Gymnasier fik overleveret projektets materiale, da det blev afsluttet i 2019, og det findes nu her på siden.

Der må gerne citeres fra alle artikler og downloades klip fra videoerne. I den forbindelse er det et krav at kreditere hjemmesiden digitaltoffer.dk med en reference. Digitaltoffer.dk har tidligere haft ansvar for formidlingen af projektet.