Nyhedsbrev

16. maj 2019

Der er adgang til masser af videregående uddannelser – også selv om studentereksamensbeviset er uden 12-taller

I dag begynder læseferien for gymnasieelever over hele landet, og nogle af dem føler sig pressede ved tanken om den forestående eksamen. De bekymrer sig om deres gennemsnit, og om de mon kan komme ind på drømmestudiet efter sommerferien. Men mange bekymrer sig unødigt om fremtiden.

–    Der tales alt for meget om adgangskrav til de videregående uddannelser, men reelt er det et fåtal af uddannelser, der kræver astronomisk høje snit, siger Danske Gymnasiers formand Birgitte Vedersø.

En analyse af sidste års adgangskrav, som Danske Gymnasier har gennemført viser, at en studentereksamen med et gennemsnit på 2 giver adgang til over 400 forskellige videregående uddannelser.

Er gennemsnittet på studentereksamensbevis 7, åbner det døren til 75 procent af alle videregående uddannelser.

–    Det er med andre ord en myte, at en halvdårlig studentereksamen er fuldstændig ubrugelig. Men når det er sagt, vil jeg selvfølgelig opfordre eleverne til at gøre deres yderste ved de forestående prøver, siger Birgitte Vedersø.

Historien om adgangskrav og masser af andre tal, kan nu læses på danskegymnasier.dk under fanebladet Gymnasiet i Tal. Her vil vi fremadrettet løbende opdatere med den nyeste statistik fra gymnasieområdet.