Nyhedsbrev

12. marts 2018

Den nye hf bliver stadigt mere populær blandt de unge, viser en stikprøveundersøgelse af søgetallene. Interessen for hf glæder formand Birgitte Vedersø, Danske Gymnasier.

I hovedstaden er der ni pct. flere og i region Sjælland hele ti pct. flere, der har valgt hf i år sammenlignet med året før. Også Nordjylland kan notere en fremgang på fire pct., mens uddannelsen har tabt terræn i Midtjylland og i Syddanmark. Samlet set er der tale om en fremgang på tre pct. på landsplan i antallet af unge, der er søgt ind på hf.

Det viser en stikprøveundersøgelse, som Danske Gymnasier har foretaget af søgetallene til organisationens 153 medlemsskoler.

  

Fagpakker forbereder unge

Udviklingen glæder Danske Gymnasiers formand Birgitte Vedersø.

– Det viser, at vores unge har taget godt imod den nye og mere praksisrettede hf, hvor fagpakkerne forbereder dem målrettet til at søge ind på mellemlange uddannelser for eksempel inden for sundhedssektoren eller politiet, siger hun.

Sidste år blev der åbnet for, at eleverne i grundskolen kunne gå direkte videre til hf fra 9. klasse, og det ser ud til, at flere har fået øjnene op for den mulighed.

– Vi kender endnu ikke tallene i detaljer, men som oftest går der jo lidt tid, før forandringer bliver bredt kendt og vinder indpas, og jeg tror, at en del af stigningen i søgningen til hf skyldes, at flere elever har benyttet sig af muligheden for at gå direkte på hf efter 9. klasse, siger Birgitte Vedersø.

  

Populære stx

Søgetallene viser også, at stx fortsat er en populær ungdomsuddannelse.

– Vores undersøgelse viser, at stx i år oplever et mindre fald i søgningen i størrelsesordenen fem pct. på landsplan. Noget af det kan formodentlig forklares med, at ungdomsårgangene bliver mindre, og der er ingen tvivl om, at de unge fortsat ser stx, som et sikkert uddannelsesfundament i en omskiftelig virkelighed, siger Birgitte Vedersø.

De officielDe-officielle-søgetal.pdfle søgetal fra undervisningsministeriet viser samme tendens. Her er andelen af elever, der søger stx efter grundskolen faldet med 1,7 procentpoint, mens søgningen til hf er steget med 0,9 procentpoint.