Nyhedsbrev

22. januar 2018

Handelsgymnasiet Ribe og Ribe Katedralskole fusionerer og fortsætter under samme tag på Ribe Katedralskole.

200 nye elever, nye lærere og 6-8 nye klasseværelser vil om et år være blandt de synlige tegn på, at Ribe Katedralskole er blevet fusioneret med Handelsgymnasiet Ribe. Dermed vil skolen råde over fem uddannelser: Stx, hf, hhx, eux og eud.

Kort før årsskiftet fik Handelsgymnasiet Ribe solgt sine bygninger og Undervisningsministeriet godkendte en bevilling, som betyder, at Ribe Katedralskole kan ombygge og indrette de nye klasseværelser.

  

Alsidigt studiemiljø og andre gevinster

Rektor Kristian Bennike, Ribe Katedralskole, der har arbejdet med sammenlægningen gennem det seneste års tid, siger i en pressemeddelelse i anledning af fusionen:

”Vi får først og fremmest et bredere og mere alsidigt studiemiljø og større indsigt i hinandens faglighed, og skolen får en størrelse, der giver mulighed for flere faglige og sociale arrangementer”. Kristian Bennike peger desuden på, at fusionen vil betyde administrative og ressourcemæssige gevinster.

  

Ny uddannelse på sigt

Baggrunden for fusionen er bl.a. svigtende elevtal på Handelsgymnasiet. Fusionen ses derfor også som ”rettidig omhu”, der gør, at man kan beholde uddannelserne og de unge i lokalområdet. Parterne bag fusionen tror endvidere, at man på et senere tidspunkt også vil kunne udbyde htx.

De kommende elever og deres forældre får lejlighed til at høre om planerne på torsdag, hvor Ribe Katedralskole holder orienteringsaften.

Læs mere om fusionen her