Nyhedsbrev

10. maj 2023

Danmarks nationalleksikon, lex.dk, afholdt sammen med Danske Gymnasier, Danske Professionshøjskoler, Danske Universiteter og Danmarks Biblioteksforening, en velbesøgt konference om betydningen af kunstig intelligens og ChatGPT den 12. april 2023.

Du har mulighed for at se eller gense konferencen her.

I forbindelse med konferencen blev der produceret fire korte interviews med nogle af oplægsholderne. Hør Vincent Hendricks, professor ved Københavns Universitet, fortælle om, hvordan AI vil forstærke og stimulere det system, hvor kunderne på de sociale platforme ikke er os, men annoncørerne – og i stedet bliver vi det endegyldige produkt i informationstidsalderen.

Hør Stefan Herman, rektor for Københavns Professionsskole, fortælle om de pointer han tog med sig hjem fra konferencen: De handler om behovet en for overnational politisk regulering, større politiske ambitioner om at sikre en demokratisk infrastruktur, fx lex.dk, og behovet for at blive klogere på kunstig intelligens og ChatGPT.

Hør Madeleine Steenberg Williams, forkvinde for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning, fortælle om gymnasieelevernes usikkerhed mht. ChatGPT. Hvordan kan man bruge værktøjet, og hvornår er det snyd?

Hør Thomas Höppner, rettighedsadvokat og partner i Hausfeld Rechtsanwälte, fortælle om, hvordan AI’en er blevet trænet – på copyrighted materiale – så de virksomheder, der ejer alle distributionssystemerne for viden, fx sociale medier og søgemaskiner, nu kan producere deres eget indhold ved hjælp af AI ud fra deres egne algoritmer og politiske synspunkter i stedet for virkelig, værdifuld viden.