Nyhedsbrev

19. juni 2023

Af Henrik Nevers, formand for Danske Gymnasier og Madeleine Steenberg Williams, forkvinde for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning

Eksamensperioden er i gang, og for enden af den venter som altid studenternes vogntur gennem det ganske land. I flere dage præges bybilledet af pyntede lastbiler med bøgegrene, bannere og begejstrede studenter, der fejrer deres hvide huer.

Glad musik fra soundbokse, opmuntrende tilråb og venlige dyt fra forbipasserende biler danner lydtæppet om festlighederne. Studentertiden er for alle os på gymnasierne og mange andre indbegrebet af sommer.

På landsplan kører cirka 1.500 klasser studenterkørsel. Desværre har vi de senere år set flere alvorlige ulykker, hvor berusede og kåde studenter er faldet af vognen under studenterkørslen eller er kommet til skade i forbindelse med af- og påstigning ad de ofte stejle trapper.

Det er unægteligt en sørgelig afslutning på en ellers festlig dag – både for den, der må køres væk i en ambulance, og for resten af klassen, som er vidne til ulykken.

Vi ved godt, at vi som organisationer ikke kan sætte regler for studenterkørslen, som er elevernes helt egen fest. De enkelte klasser booker selv vognen, lægger køreruten og bestemmer (efter vejledning fra chaufføren) reglerne under kørslen.

Men kære studenter: Vi vil indtrængende opfordre jer til at passe på jer selv og hinanden, når I kører vogntur. Hjælp hinanden med at holde igen med alkoholindtaget, husk at drikke godt med vand og lad være med at hænge ud over siden af vognen.

Vi vil også opfordre jeres forældre til at tænke i alternativer til alkohol, når studentervognen holder foran jeres hjem. Studenterne vil ofte være lykkelige for at blive tilbudt en kop kaffe eller en sodavand. Især hvis I ligger sidst på ruten. God fest og pas på hinanden – og tillykke med huen.

Artiklen blev bragt i Berlingske d. 16/06/2023.