Nyhedsbrev

18. november 2022

Nyt fra Sekretariatet 46/2022

HUSK senest i dag tilmelding til Danske Gymnasiers årsmøde 2022

Husk at tilmeldingsfristen til Danske Gymnasiers årsmøde den 30.  november – 2. december 2022 er fredag den 18. november. Tilmeldingen foregår på Hotel Nyborg Strands hjemmeside .
Materiale til den ordinære generalforsamling er udsendt til alle rektorer torsdag den 10. november. 
Du finder endvidere program for årsmødet samt dagsorden og bilag til den ordinære generalforsamling bag login. Som følge af folketingsvalget, og at der fortsat ikke er dannet en ny regering, er der sket visse ændringer i programmet. 
Kontakt: Karina Vittarp Gøling, tlf: 3318 8261


Gymnasieskolernes Klimaalliance afholder webinar om nudging

På vegne af Gymnasieskolernes Klimaalliance afholder Danske Gymnasier i samarbejde med VUC Verdensmålsforum og Erhvervsskolenetværk for FN’s Verdensmål et webinar om nudging med adfærdsforsker og nudgingekspert, Pelle Guldborg Hansen. Webinaret kredser om, hvordan vi får eleverne til at agere mere bæredygtigt i skoletiden. Hvordan kan gymnasierne fremme, at elevene affaldssorterer, tager cyklen i stedet for bilen, og hjælpe dem til at de bæredygtige valg i kantinen?
Webinaret finder sted den 13.12. kl. 13-15, læs mere og tilmeld dig.
Kontakt: Birgitte Vestermark, tlf. 3318 8264 eller Nina Maria Andreasen, tlf: 3318 82 74

Nyt fra Røgfri Fremtid

Røgfri Fremtid ønsker at hjælpe de elever, der gerne vil stoppe med at ryge eller bruge snus. De tilbyder derfor, at gymnasierne gratis kan få tilsendt plakater og postkort, der gør opmærksom på app´en XHALE, der hjælper elever til at stoppe med at ryge eller bruge snus. Ønsker I deres materialer kan I sende en mail til Andrea Lass Thy frem til d.7. december.
I har derudover mulighed for at downloade en film om XHALE, som I kan vise på infoskærme og digitale platforme. Rettighederne til visning af filmen også fremgår af linket.
En del forsøger at stoppe i januar, I kan derfor med fordel hjælpe eleverne på vej med dette materiale i begyndelsen af det nye år. 

Plakat: 70X50 cm
Postkort
Postkort


Kommende kurser


ARBEJDSMILJØSEMINAR 2023
– TILMELDINGSFRIST 22. DECEMBER 2022

Gymnasieskolernes Lærerforening og Danske Gymnasier inviterer til arbejdsmiljøseminar den 26. og 27. januar 2023 på Sinatur Hotel i Nyborg. 
Sammen sætter vi fokus på de arbejdsmiljømæssige konsekvenser af nogle væsentlige tendenser i tiden. Vi ser bl.a. på relationen mellem gymnasiernes studiemiljø og lærerne og ledernes arbejdsmiljø samt de udfordringer, som mistrivsel, overbudsadfærd og perfekthedskultur kan repræsentere i den sammenhæng.


KURSUS FOR NYE REKTORER OG VICEREKTORER
– TILMELDINGSFRIST 2. JANUAR 2023

Kurset afholdes 31. januar-2. februar 2023 på Comwell Kellers Park i Vejle.
Kurset giver nyansatte rektorer og vicerektorer overblik over ledelsesarenaen, værktøjer til at løse de daglige ledelsesopgaver, styrke det personlige lederskab samt mulighed for at skabe et netværk til fremtidig erfaringsudveksling.
Kurset henvender sig til rektorer og vicerektorer, der for nylig er tiltrådt, og som ikke tidligere har været på lignende kurser.


PERSONALEJURAKURSUS FOR DET ADMINISTRATIVE PERSONALE
– TILMELDINGSFRIST 27. JANUAR 2023

Kurset afholdes den 22. marts 2023 fra kl. 09.30-16.30 hos IDA mødecenter i København
Kurset giver deltagerne en grundlæggende og praktisk forståelse af de arbejds- og ansættelsesretlige regler af betydning for driften af en gymnasialinstitution.
Fokus er på at forbinde de juridiske rammer med den konkrete opgaveløsning med henblik på at gøre deltagerne bedre i stand til at identificere og håndtere de mest almindelige personalemæssige udfordringer, der opstår på en gymnasial institution.
Kurset henvender sig til de administrative medarbejdere på skolerne.

Læs mere om kurserne og tilmeld dig på Kurser – Danske Gymnasier
Kontakt: Karina Vittarp Gøling, tlf: 3318 8261