Nyhedsbrev

5. januar 2024

Klimaalliancen holder inspirationswebinar om nyt NV-forløb i Science og Medborgerskab

Hvordan skaber vi kompetente medborgere ud af vores elever, som kan bidrage til at ændre verden i en mere bæredygtig retning? Det er omdrejningspunktet for et udviklingsprojekt som Frederiksberg Gymnasium fortæller om på et gratis webinar den 15. januar kl.14-15.30 
Forløbet er udviklet i samarbejde med Gladsaxe og Frederiksborg Gymnasium, og er støttet af Villum fonden.
Du kan læse mere om webinaret og tilmelde dig på Klimaalliancens hjemmeside.
Kontakt: Nina Maria Andreasen tlf: 3318 8274 eller Birgitte Vestermark, tlf: 3318 8264

KOMMENDE KURSER


NYT – STYRK DIN KLASSELEDELSE OG FÅ MERE FAGLIG TRIVSEL, AARHUS
– TILMELDINGSFRIST 7. januar 2024

Kurset udbydes af GL-E i samarbejde med Danske Gymnasier. Det afholdes den 8. februar 2024 fra kl. 10-16 på Comwell Aarhus. På kurset lærer du praksisnære pædagogiske, didaktiske og frem for alt konkrete værktøjer til at styrke din klasseledelse, så du i højere grad kan håndtere udfordringerne i klasserummet og dermed skabe bedre faglig trivsel og fællesskab. 
Kurset henvender sig til undervisere, teamlærere, kontaktlærere/klasselærere, studievejledere eller en hel skole.   

Læs mere om kurserne og tilmeld dig på Danske Gymnasiers hjemmeside
Kontakt: Karina Vittarp Gøling, tlf: 3318 8261