Nyhedsbrev

12. marts 2020

Som følge af corona-smitteudbredelsen meddelte regeringen onsdag aften, at elever og studerende på alle offentlige uddannelsesinstitutioner skal sendes hjem hurtigst muligt og senest fra fredag den 13. marts.

Gymnasierne gik allerede onsdag aften i gang med at lukke ned og arbejder lige nu på at tilrettelægge virtuel undervisning i de kommende to uger.

– Gymnasierne gør alt, hvad de kan, for at give eleverne god virtuel undervisning midt i krisen, så de går glip af mindst mulig undervisning. Vi står heldigvis et sted i den teknologiske udvikling, hvor skolerne har mange gode redskaber til rådighed, og nu bruger vi den triste anledning til at sætte alle kræfter ind på at skabe et godt, alternativt undervisningstilbud, siger Danske Gymnasiers formand Birgitte Vedersø, som er rektor på Gefion Gymnasium.

– Jeg kan sagtens forstå elevernes bekymringer, ikke mindst 3.g’erne, som står over for en studentereksamen om et par måneder. Men jeg kan forsikre, at vi gør, hvad vi kan, og er i tæt dialog med Børne- og Undervisningsministeriet om, hvordan vi rent praktisk håndterer situationen til mindst mulig gene for eleverne, fortsætter Birgitte Vedersø.

Gymnasierne er indtil videre lukket til og med den 27. marts.