Nyhedsbrev

23. maj 2018

Rektor Lotte Büchert, Slagelse Gymnasium, trak stikket på formiddagsarrangement efter elevballade og druk i undervisningstiden. Alkohol er ikke en del af vores undervisningskultur, understreger rektoren.

Når man har sagt A, må man også sige B. Og når pænt over 90 pct. af gymnasierne har en alkoholpolitik for eleverne, har den også konsekvenser. Det har afgangselever fra Slagelse Gymnasium netop fået bekræftet.

Her er onsdagens formiddagsarrangement, som bl.a. skulle indeholde en festlig udtrækning af eksamensemnerne og revy med lærerne, netop blevet aflyst pga. af druk i skoletiden dagen forinden. Til stor ærgrelse for rektor Lotte Büchert, der havde glædet sig til formiddagen med eleverne – og til en ny måde at offentliggøre eksamenerne på.

  

Premieren ødelagt

Hun fortæller, at skolen tidligere år har holdt et aftenarrangement dagen før sidste skoledag, hvor man spiste middag med eleverne og offentliggjorde eksamenerne. Men gennem de seneste par udviklede dette arrangement sig i en retning, hvor flere og flere elever startede aftenen før aftenen med at drikke og derfor den følgende dag ikke kunne passe deres skole. Og når det så endelig blev den store aften, og der skulle spises middag og offentliggøres eksamener, var de blevet så trætte, at mange af dem slet ikke deltog.

Derfor besluttede skolen i februar i år sig for at lave arrangementet onsdag formiddag 23., maj. Og fordi det lå inden for normal skoletid og blev holdt samtidig med, at andre elever havde undervisning, skulle det selvfølgelig være alkoholfrit – med alkoholfri cocktails, som festudvalget kunne sælge. Og med eksamensbingo. Lotte Büchert fortæller desuden, at hun havde fået accept til arrangementet fra skolens forskellige samarbejdsfora, herunder fra både lærere og elevrepræsentanter.

  

Advarsel hjalp ikke

– I sidste uge på morgensamlingen ridsede jeg så endnu engang arrangementet op. Jeg siger til dem, at de skal huske, at eftersom arrangementet er lavet om fra sidste år, er sidste skoledag 23. maj og 22. maj er en almindelig skoledag, hvor man ikke drikker alkohol. Hvad man gør efter skole, skal jeg ikke blande mig i. Vores alkoholpolitik foreskriver blot, at man ikke indtager alkohol på skolen, og ikke møder beruset op i skole. Hvis I gør det, aflyser jeg dagen, fortæller Lotte Büchert.

  

En skæv tirsdag

Men den følgende tirsdag – dagen før premieren på det nye arrangement, går det galt.

– Lærere kommer allerede fra morgenstunden ind og fortæller mig, at der er flere berusede elever i klasserne. Og elever, som også drikker i undervisningen, siger Lotte Büchert.

Herefter fortsætter rektoren sine planlagte ansættelsessamtaler og i 11-frikvarteret går hun hen i fællesarealerne og kantinen, hvor hun ser elever hoppe rundt på bordene. Hun laver så et allekald og beder eleverne om at gå tilbage til undervisningen, hvilket lærerne hjælper dem med.

  

Kidnapning af skoledag

– Men fremme ved spisepausen er der alligevel nogle, der stadig drikker, og så går de amok i kantinen. Godt 200 elever er vel tilstede, og nogle kravler rundt på bordene og får ødelagt dugene og nogle bordben. Der bliver også spillet musik fra et anlæg, som jeg trækker stikket fra – uden at de dog ænser det helt. Det er helt ekstatisk – nogle har drukket, og nogle er nok bare fulgt med. Der bliver også buhet af mig, og det er angstprovokerende at stå der. Men jeg siger til dem, at jeg er uforstående overfor deres opførsel. Vi havde en aftale om sidste skoledag i morgen, og nu har de kidnappet en hel skoledag og lavet sig en ekstra fest. Så jeg bad dem, som var fulde, om at gå hjem og fortalte dem, at morgendagens arrangement var aflyst, siger Lotte Büchert.

 

Konsekvensen kunne være hårdere

Rektoren fortæller, at hun er berørt af situationen.

– Jeg ved, at der er mange elever, som ikke har deltaget i dette. Men det er en konsekvens af nogle handlinger og et brud på en tillid, som jeg havde til eleverne, siger Lotte Büchert.

Kunne konsekvensen være hårdere? Ja, hvis færre – f.eks. 5-10 elever havde deltaget i ”løjerne”, kunne de enkelte elever ifølge rektoren være blevet forment adgang til eksamen. Der er derfor ikke yderligere konsekvenser af situationen. Eleverne får fortsat lov til at gå til eksamen og har ”kun” misset en enkelt alkoholfri cocktail.

– Alkohol skal simpelthen ikke være en del af undervisningskulturen, og det er også en af grundene til, at jeg griber ind over for det her, fordi det sker i en undervisningssituation, siger Lotte Büchert, der efter sommerferien også må minde nye 1. g’ere om, at skolens introfester i øvrigt også er alkoholfri.