Nyhedsbrev

21. november 2018

Danske Gymnasier vil med virkning fra november 2019 udvide sin bestyrelse fra 8 til 11 medlemmer. Det blev besluttet på dagens generalforsamling i Nyborg.

Danske Gymnasier har på sin generalforsamling i dag i Nyborg besluttet at udvide sin bestyrelse fra 8 til 11 medlemmer. Ændringen sker dog først med virkning fra november 2019, og den sker for styrke bestyrelsens arbejde.

Indtil november 2019 består bestyrelsen af otte medlemmer. Rektor Anders Kloppenborg, Birkerød Gymnasium, HF, IB & Kostskole, der repræsenterer hovedstadsområdet, er efter generalforsamlingen ny i bestyrelsen. Han erstatter Henrik Boberg Bæch, Espergærde Gymnasium og HF, der har siddet i bestyrelsen i fire år.

Bestyrelsen i Danske Gymnasier ser herefter sådan ud:

  • Formand, rektor Birgitte Vedersø, Gefion Gymnasium
  • Næstformand, rektor Jakob Thulesen Dahl, Skanderborg Gymnasium
  • Rektor Søren Hindsholm, Nørresundby Gymnasium
  • Rektor Jette Rygaard Poulsen, Vesthimmerlands Gymnasium og HF
  • Rektor Anders Kloppenborg, Birkerød Gymnasium, HF, IB & Kostskole
  • Rektor Bjarne Thams, Solrød Gymnasium
  • Rektor Søren Hvarregaard, Midtfyns Gymnasium
  • Rektor Helge Markussen, Viborg Katedralskole.