Nyhedsbrev

4. marts 2021

Bliv klogere på retningslinjerne for ordensregler i den virtuelle undervisning

Se eller gense oplægget om ordensregler i gymnasiernes virtuelle undervisning fra Læringsfestival 2021. I oplægget kan du blive klogere på, hvad man især skal være opmærksom på, når skolernes ordensregler tilpasses til også at favne den virtuelle undervisning.
Hanne Hautop, rektor på Rosborg Gymnasium og Danske Gymnasiers juridiske konsulent Sine Dreyer Skjoldan giver eksempler på konkrete emner, som det enkelte gymnasium bør overveje at inddrage i ordensreglerne. Må man fx optage undervisningen, hvad sker der, hvis man deler en optagelse med andre, og hvilke krav kan man stille til aktiv deltagelse i undervisningen? Endelig er der bud på, hvordan man sikrer sig, at den virtuelle undervisning lever op til databeskyttelsesreglerne.