Nyhedsbrev

16. august 2018

Diskoteker gør gymnasiers kamp for mindre alkohol umulig. Og når det gælder fredagens arrangement i Dyrehaven, opfordrer Danske Gymnasiers formand, Birgitte Vedersø, eleverne til at holde sig væk.

Mange gymnasier byder i disse dage deres elever velkommen til et nyt skoleår med mindre alkohol. Men gymnasierne møder forhindringer i form af diskoteker, barer og natklubber, som lokker de unge med gratis drinks og festtilbud ved skolestarten. Det skriver de to interesseorganisationer Alkohol & Samfund og Danske Gymnasier i en fælles pressemeddelelse forud for fredagens arrangement i Dyrehaven, nord for København. At det går voldsomt for sig, når der reklameres for disse efterfester, viser et tjek på sociale medier fra Alkohol & Samfund.

På diskotek Havana & Den Kække Gris i Skive står ”den frække lærerinde” således klar fra kl. 00:00 og deler gratis alkoholsodavand ud. Det lover diskoteket på sin Facebookside. Det er tid til skolestart og diskotekerne gearer op til fest.

– Gymnasierne har de seneste år revideret deres alkoholpolitikker og gymnasier rundt om i landet har i fællesskab lavet kodekser om det. Men det stigende fokus på området kommer i karambolage med nattelivets aktører – for når introfesten under kontrollerede former på gymnasiet stopper, står andre parate med en velkomstdrink i hånden. Og denne velkomstdrink er bestemt ikke alkoholfri, ” siger formand Birgitte Vedersø, Danske Gymnasier.

  

Bryder loven

Tilbuddene om gratis druk og afhentning af elever i busser sker samtidig med, at diskotekerne benytter sig af ulovlig markedsføring overfor unge under 18 år, viser tjekket fra Alkohol & Samfund.

– Vores undersøgelse viser, at diskoteker og natklubber bryder markedsføringsloven ved at lade skolernes festudvalg sælge adgangsbilletter og ved at hente eleverne ved skolerne i busser. Den form for vennerekruttering er et brud på Markedsføringslovens §1 og markedsføring overfor unge under 18 år er et brud på §11, siger direktør Peter Konow, Alkohol & Samfund. Han efterlyser hårdere sanktioner for overtrædelse af markedsføringsloven.

– Når et diskotek overtræder regler og lovgivning om alkoholreklamer, kan det indklages til Forbrugerombudsmanden og Alkoholreklamenævnet. Forbrugerombudsmandens sanktionsmuligheder er en indskærpelse af reglerne eller politianmeldelse, mens Alkoholreklamenævnet kan udtale en kritik. Og det er langt fra nok, siger Peter Konow.

  

Hold jer væk fra Dyrehaven!

Danske Gymnasier genkender problemet med ulovlig markedsføring og er opmærksom på, at gymnasierne fortsat indskærper, at festudvalgene ikke må reklamere for den slags services, f.eks. på Facebook.

– Vi kæmper for at sikre en sund alkoholkultur på gymnasierne, men vi er oppe imod kræfter, der er svære at hamle op med, fordi de lever af at sælge fester og alkohol til de kunder, de nu kan få i butikken. Efterfesterne foregår desuden udenfor skolen, på diskoteker og for eksempel i Dyrehaven, nord for København. Når det gælder arrangementet i Dyrehaven på fredag, opfordrer jeg ganske enkelt eleverne til at holde sig væk og i stedet deltage i gymnasiernes egne introarrangementer, siger Birgitte Vedersø.

  


Klager

I 2017 og 2018 har Alkohol & Samfund sendt 30 klager på brud af markedsføringsloven til Forbrugerombudsmanden.