Nyhedsbrev

5. februar 2021

Danmark har generelt set en bred uddannelsesdækning på ungdomsuddannelsesområdet. Kortet nedenfor viser, hvorhenne i landet de forskellige ungdomsuddannelsesudbud (stx, hf, htx, hhx, IB, pre-IB, 2-årig stx og eud) ligger. Kortet er baseret på 2020-udbud, og viser hvorhenne de forskellige udbud er registreret. Samarbejdsaftaler mellem institutioner om at lægge udbud andetsteds er ikke på nuværende tidspunkt med på kortet ved mindre samarbejdsaftalen afspejles i den officielle registrering af udbudsretten. På kortet kan du vælge forskellige filtre og på den måde få vist kortet, som du ønsker.

Hvis du er interesseret i et kort over Danske Gymnasiers medlemmer med dertilhørende kontaktoplysninger, bedes du i stedet klikke her.

Forklaring af kortets funktioner: Alle udbudsadresser på kortet er farvet ift., om der kun udbydes almene ungdomsuddannelser, erhvervsrettede eller en kombination mellem de to. “Almen” forstås som stx, hf, IB, pre-IB eller 2-årig stx. “Erhvervsrettet” forstås som htx, hhx eller eud. På kortet kan du øverste vælge en række filtre til at udvælge/fravælge bestemte udbud. Hvis du har spørgsmål, bedes du kontakte Christina Olumeko på col@danskegymnasier.dk.