Nyhedsbrev

28. april 2022

Studentereksamen giver i sig selv ansøgere adgang til over 500 forskellige videregående uddannelser. Det viser de nyeste tal for sommerens optag. Derfor har alle studenter gode muligheder for at fordybe sig i det de brænder for, selv når karaktergennemsnittet ikke er i top.

Uddannelses- og Forskningsministeriets årlige opgørelse af optag på videregående uddannelser viser, at der for alle karaktergennemsnit er mange muligheder. Et gennemsnit på 2 giver adgang til 545 forskellige videregående uddannelser. Det svarer til langt over halvdelen af alle kvote 1-uddannelserne. Er gennemsnittet på studentereksamen derimod 7, kan man komme ind på 82 pct. af alle videregående uddannelser.

Figur 1 – Studenter har mange muligheder for at tage en videregående uddannelse


Mulighederne er mange med en studentereksamen under armen, uanset om man er interesseret i at fortsætte sine studier med fokus på naturvidenskab, sprog eller noget helt tredje.